Zagospodarowanie odpadów
REMONDIS Bydgoszcz SA jest Instalacją Komunalną. To oznacza, że naszym zadaniem jest zagospodarowanie odpadów o charakterze komunalnym, które pochodzą z gospodarstw domowych i firm z terenu Bydgoszczy, jak i innych gmin.
Jesteśmy największą instalacją przetwarzającą odpady biodegradowalne (48 tys. ton/rok) w województwie kujawsko-pomorskim. Łącznie możemy przetworzyć blisko 200 tys. ton odpadów.
Odpady, które trafiają do naszej instalacji poddajemy procesowi odzysku, który odbywa się w instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, w tym kompostowni i 2 sortowni.
SORTOWNIA ODPADÓW SELEKTYWNIE ZEBRANYCH
Do sortowni trafiają odpady pochodzące z gospodarstw domowych i od klientów komercyjnych. Zbieramy je w niebieskich i żółtych pojemnikach lub workach. Worki rozrwyamy rozrywane, a odpady sortujemy. W procesie sortowania odzyskujemy surowce wtórne, w tym papier i metale oraz tworzywa sztuczne. W dalszej kolejności przekazujemy je do recyklera. Te surowce, które nie nadają się do recyklingu, stają się składnikiem paliwa alternatywnego, produkowanego z odpadów. Paliwo to musi być odpowiednio wyselekcjonowane i przetworzone. Paliwo wykorzystujemy jest w cementowniach lub innych zakładach przemysłowych.
SORTOWNIA ODPADÓW KOMUNALNYCH ZMIESZANYCH
Do tej instalacji trafiają odpady zmieszane z pojemnika lub worka czarnego. W sortowni wydzielamy z nich metale i dwie frakcje odpadów. Pierwsza ma dużą zawartość odpadów ulegających biodegradacji, dlatego wykorzystujemy ja w procesie bilogicznego przetwarzania, czyli kompostowni. Druga natomiast posiada dużą ilość odpadów palnych i staje się składnikiem paliwa alternatywnego.
KOMPOSTOWNIA
Do kompostowni kierujemy odpady, które mieszkańcy zbieraja w brązowych pojemnikach lub workach. Trafiają tu odpady ulegające biodegradacji pochodzące z innych źródeł. Przywoża je do nas klinci komercyjni. Proces przetwarzania odpadów odbywa się w zamkniętych bioreaktorach. Pod wpływem wysokiej temperatury, woda i mikroorganizmy w warunkach tlenowych rozkładają materię organiczną. Efektem odpowiednio prowadzonego procesu kompostowania jest produkcja organicznego srodka poprawiającego właściwości gleby REVITA. Nazywamy go kompostem. To najbardziej pożądany proces w przetwarzaniu odpadów nazywany recyklingiem organicznym wpisujący się ideę GOZ.
REVITĘ wykorzystujemy w rolnictwie, ogrodnictwie, warzywnictwie, sadownictwie i do rekultywacji terenów zdegradowanych. Nasz komppost w 2016 roku uzyskał decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Odpady przetwarzane w naszej instalacji
ZBIERANIE ODPADÓW
Zajmujemy się zbieraniem odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne, które następnie przekazujemy do zagospodarowania przez inne uprawnione podmioty.
Lista odpadów przewidzianych do zbierania
Dowiedz sie więcej u naszych profesjonalnych doradców.