W poniedziałek, 22 kwietnia, świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dla naszego zespołu specjalistów z Działu Ochrony Środowiska, to czas intensywnej pracy na rzecz edukacji ekologicznej i promocji recyklingu. W ciągu tygodnia odwiedziliśmy 6 szkół w Gminie Szubin, prowadząc zajęcia dla kilkunastu grup uczniów. Lekcje dotyczyły dwóch tematów „Były sobie śmieci. Fakty i ciekawostki” oraz „Nie marnujmy jedzenia”.
Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest od 1970 roku. Ma promować świadomość ekologiczną i inspirować do życia w zgodzie z naturą. Każdego roku uroczystości odbywają się pod konkretnym hasłem, dotyczącym jednego problemu ekologicznego. Tegorocznemu Dniu Ziemi przyświecało hasło „Mniejszy Ślad – Lepszy Świat”.
Jak sortować śmieci?
Lekcje ekologiczne rozpoczęliśmy od tematu, który jest dla nas bardzo ważny i dotyczy recyklingu odpadów . Staraliśmy się zainteresować młodych słuchaczy szczególnie tymi kwestiami, które mogą być dla nich niejednoznaczne. Wyjaśnialiśmy, czy plastikowa zabawka lub wieszak na ubrania powinno się wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne czy też odpady zmieszane. Podkreślaliśmy dlaczego segregacja śmieci jest tak istotna i pokazaliśmy, co można wyprodukować dzięki recyklingowi. Największą radością dla nas było kiełkujące zainteresowanie i błysk w dziecięcych oczach, kiedy opowiadaliśmy o recyklingowych ciekawostkach. Staraliśmy się uświadamiać naszym młodym słuchaczom, że warto segregować śmieci i dlaczego jest to tak istotne dla przyszłości naszej planety.
O recyklingu plastikowej butelki
Podczas naszych lekcji ekologicznych spotkaliśmy ponad 300 młodych entuzjastów ekologii. Bardzo cieszyły nas ich zaskakujące pytania, na które z radością odpowiadaliśmy. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyła się opowieść o drodze, jaką pokonuje plastikowa butelka wyrzucona do kosza, aby stać się kolejną butelką lub wypełnieniem kołder, poduszek czy pluszowych zabawek. Dziewczęta z wielkim zachwytem oglądały torbę naszej Oli Nowackiej – specjalistki ds. gospodarki odpadami, częściowo wykonaną z resztek opon.
Konkursy ekologiczne
W sześciu szkołach, które odwiedziliśmy, zorganizowano również konkursy plastyczne na tematy związane z ekologią i ochroną środowiska. W imieniu Remondis Bydgoszcz SA wręczyliśmy laureatom nagrody oraz dyplomy.
To już kolejny Dzień Ziemi, który dał nam możliwość spotykania się z młodymi ludźmi, którzy w rękach trzymają przyszłość Ziemi. Nasi słuchacze utwierdzili nas w przekonaniu, że młodzi ludzie są zainteresowani ekologią – wystarczy im tylko dać narzędzia i wiedzę, a oni będą wiedzieli, jak dobrze je wykorzystać.
Malgorzata Massel
Specjalista ds. Marketingu
Remondis Bydgoszcz SA